Aktualności

Nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków rezerwy z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego.

Powiatowy Urząd Pracy w Wieruszowie

ogłasza nabór

WNIOSKÓW PRACODAWCÓW O PRZYZNANIE ŚRODKÓW REZERWY

Z KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO NA FINANSOWANIE KOSZTÓW KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO obejmujących:

  • określenie potrzeb Pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS,
  • kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
  • egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
  • badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem;

Kwota środków rezerwy KFS jaką dysponuje Powiatowy Urząd Pracy w Wieruszowie to 88.425,00 zł.


Przyjmowanie wniosków będzie prowadzone w terminie

od 4 sierpnia 2025 roku do 8 sierpnia 2025 roku  do godz. 15.00

Wnioski złożone poza wyznaczonym terminem nie będą podlegały rozpatrzeniu.

Rozpatrzeniu podlegają wyłącznie  wnioski zawierające wszystkie załączniki.

Przez datę złożenia wniosku rozumie się datę jego wpływu do Powiatowego Urzędu Pracy w Wieruszowie.

Priorytety wydatkowania środków REZERWY Krajowego Funduszu Szkoleniowego na rok 2025:

  1. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób po 50 roku życia.
  2. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
  3. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z niskim wykształceniem.
  4. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w obszarach/branżach, które powiatowe urzędy pracy określą na podstawie wybranych przez siebie dokumentów strategicznych, analiz czy planów rozwoju jako istotne dla danego powiatu czy województwa.

 Objaśnienia do priorytetów:

PRIORYTET 10):

W ramach niniejszego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować kształcenie ustawiczne osób wyłącznie w wieku powyżej 50 roku życia (zarówno pracodawców jak i pracowników). Decyduje wiek osoby, która skorzysta z wybranej formy kształcenia ustawicznego, w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie w PUP. Temat szkolenia/kursu nie jest narzucony z góry. W uzasadnieniu należy wykazać potrzebę nabycia umiejętności.

PRIORYTET 11):

Wnioskodawca składający wniosek o środki w ramach powyższego priorytetu powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności tj. przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności kandydata na szkolenie bądź oświadczenie o posiadaniu takiego orzeczenia. Temat szkolenia/kursu nie jest narzucony z góry. W uzasadnieniu należy wykazać potrzebę nabycia umiejętności.

PRIORYTET 12):

Ze wsparcia w ramach tego priorytetu mogą skorzystać osoby, które nie mają świadectwa dojrzałości, w tym nie ukończyły szkoły na jakimkolwiek poziomie. Jedynym wymogiem jest aby wnioskodawca wskazał we wniosku, że pracownik kierowany na wnioskowaną formę kształcenia ustawicznego spełnia kryteria dostępu. Obszar czy branża do której należy wnioskodawca a także temat szkolenia nie jest istotny.

PRIORYTET 13):

Warunkiem dostępu do niniejszego priorytetu jest posiadanie jako przeważającego (według stanu na 1 stycznia 2025 roku) odpowiedniego kodu PKD oraz zawarte we wniosku o dofinansowanie wiarygodne uzasadnienie konieczności nabycia nowych umiejętności.

Urząd będzie brał pod uwagę obszary/branże kluczowe dla rozwoju województwa łódzkiego wskazane
w Regionalnej Strategii Innowacji dla Województwa Łódzkiego LORIS 2030 :

  1. Nowoczesny przemysł włókienniczy i mody (w tym wzornictwo);
  2. Zaawansowane materiały budowlane;
  3. Medycyna, farmacja, kosmetyki;
  4. Energetyka, w tym odnawialne źródła energii;
  5. Innowacyjne rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze;
  6. Informatyka i telekomunikacja.

Szczegółowy wykaz specjalizacji wraz z kodami PKD znajduje się pod adresem: https://rpo.lodzkie.pl/wiadomosci/item/1201-wykaz-regionalnych-inteligentnych-specjalizacji-wojewodztwa-lodzkiego-oraz-wynikajacych-z-nich-nisz-specjalizacyjnych.

Starosta może przyznać środki z KFS na sfinansowanie kosztów, o których mowa wyżej w wysokości 80% tych kosztów, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika, a w przypadku mikroprzedsiębiorstw w wysokości 100%, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.

Środki z KFS przyznane pracodawcy na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego stanowią pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.

 UWAGA: W ramach środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego nie można ubiegać się o sfinansowanie kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia związanych z kształceniem ustawicznym.


Przy rozpatrywaniu wniosków starosta uwzględnia:

  1. zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  5. w przypadku kursów- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów środków KFS.

W przypadku niewystarczających środków KFS urząd może zastosować dodatkowe kryteria, celem racjonalnego wydatkowania środków publicznych.

Finansowaniu podlegają działania rozpoczynające się w 2025 roku, ale nie wcześniej niż po zawarciu umowy, płatność za usługę kształcenia ustawicznego w 2025 roku.

Nie mogą skorzystać ze środków KFS m.in.:

  1. osoby prowadzące działalność gospodarczą niezatrudniające pracownika na podstawie umowy o pracę,
  2. osoby współpracujące przy prowadzeniu działalności gospodarczej -  zgodnie z art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych są to: małżonek, dzieci własne lub dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodzice oraz macocha i ojczym, pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracujące przy prowadzeniu działalności,
  3. lekarze i lekarze dentyści, którzy chcą sfinansować szkolenia specjalizacyjne i staże podyplomowe wraz z kosztami obsługi określone w przepisach o zawodach lekarza i lekarza dentysty, a także pielęgniarki i położne które chcą sfinansować specjalizacje, o których mowa w przepisach o zawodach pielęgniarki i położnej,
  4. pracownicy będący na: urlopie macierzyńskim/ojcowskim/wychowawczym, urlopie bezpłatnym,
  5. osoby pełniące funkcje zarządcze w spółkach prawa handlowego (z wyjątkiem sytuacji, gdy osoby te zatrudnione są na umowę o pracę w spółce),
  6. prezes spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który jest jedynym lub większościowym udziałowcem,
  7. osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych,
  8. pracodawcy chcący realizować samodzielnie kształcenie ustawiczne dla swoich pracowników, bez udziału zewnętrznych instytucji szkoleniowych.

Wnioski na przygotowanych przez Urząd formularzach należy składać wraz z załącznikami  w następujący sposób:

1. osobiście w siedzibie PUP w Wieruszowie, ul. L. Waryńskiego 15, 98-400 Wieruszów;

2. drogą pocztową przesłać przesyłkę za pośrednictwem operatora pocztowego lub przesyłką kurierską;

3. elektronicznie. Wnioski złożone w formie elektronicznej  poprzez platformę ePUAP lub platformę e-Doręczeń  muszą posiadać:

  • bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.,
  • podpis potwierdzony profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej.

Urząd nie ponosi odpowiedzialności za niewłaściwe przesłane dokumenty lub uszkodzone pliki korespondencji elektronicznej, awarię systemu.

Załączniki

Informacje o publikacji dokumentu