z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w ramach priorytetów wydatkowania środków KFS w 2023 r.
Termin naboru wniosków: 25.10.2023 – 03.11.2023 r.
Do rozdysponowania jest kwota 120 000,00 zł w ramach limitu środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego przyznanych w 2023 r. na realizację zadań w ramach priorytetów wydatkowania środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
W 2023 roku środki rezerwy KFS będą przeznaczone na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców zgodnie z następującymi priorytetami:
- Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
- Kształceniem ustawicznym może zostać objęty pracownik/pracodawca, który posiada aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w branżach kluczowych dla rozwoju powiatu lubelskiego oraz województwa lubelskiego będzie rozpatrywane na podstawie:
- Strategii Rozwoju Powiatu Lubelskiego na lata 2016 – 2022 ( z perspektywą do roku 2030),
- Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego do 2030 roku.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub
o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
Przy rozpatrywaniu wniosków o dofinansowanie ze środków KFS uwzględnia się:
- zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego
z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
- koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS
w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
- możliwość finansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku,
z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 690).
Wniosek należy złożyć w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Lublinie przy
ul. Mełgiewskiej 11C, 20-209 Lublin /Filii w Bełżycach ul. Lubelska 8, 24-200 Bełżyce/ Filii w Bychawie ul. Mickiewicza 11, 23-100 Bychawa/ w formie papierowej lub elektronicznej. Wniosek wraz załącznikami dla posiadaczy zweryfikowanego i aktywnego konta z profilem zaufanym ePUAP lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym można złożyć za pośrednictwem platformy: www.praca.gov.pl.
Pracodawca może otrzymać dofinansowanie w wysokości 80% kosztów kształcenia,
a w przypadku mikroprzedsiębiorstw w wysokości 100%.
Wnioski należy składać zgodnie z właściwością miejscową, czyli do urzędu pracy właściwego terytorialnie ze względu na siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Dla Powiatowego Urzędu Pracy w Lublinie /Filii w Bełżycach/ Filii w Bychawie właściwością miejscową siedziby lub prowadzonej działalności jest powiat lubelski.
Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia w przypadku:
- niedołączenia do Wniosku załączników wymaganych zgodnie z § 5 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2018 r. poz. 117);
- niepoprawienia Wniosku we wskazanym terminie.
Za datę złożenia wniosku uznaje się datę jego wpływu odpowiednio do Powiatowego Urzędu Pracy w Lublinie /Filii w Bełżycach/ Filii w Bychawie.
Kontakt: 501 870 996