Sieciowanie w praktyce Powiatowego Urzędu Pracy w Lublinie
Dzisiejszy rynek pracy jest rynkiem dynamicznym, ciągle wymagającym od nas nowych wyzwań. Wejście na rynek pracy nowego pokolenia „płatków śniegu", rejestracja w urzędach pracy dużej ilości osób posiadających wykształcenie wyższe (18 % wśród ogółu zarejestrowanych), a jednocześnie liczna grupa osób (35 % wśród ogółu) nie posiadających kwalifikacji zawodowych, wymaga od nas nowego, bardziej specjalistycznego podejścia i o wiele szerszej współpracy specjalistycznej. Właśnie taki cel zacieśnienia wzajemnej współpracy i wymiany informacji z jednostkami świadczącymi pomoc społeczną (GOPSy, OPSy), postawił sobie Powiatowy Urząd Pracy w Lublinie organizując w dniu 12 września spotkanie w siedzibie Starostwa Powiatowego w Lublinie. Docieranie z informacją i promocją na temat różnych działań staje się naszym wyróżnikiem. W strukturze urzędu funkcjonuje już BBI – Branżowy Bank Informacji oferujący wsparcie informacyjne mające na celu rozwój już ponad 600 firm.
Spotkanie w Starostwie otworzyła Pani Starosta dr inż. Sylwia Pisarek- Piotrowska, która zachęciła uczestników do współpracy na rzecz mieszkańców Powiatu. Uczmy się od siebie nawzajem, informując o ważnych wydarzeniach, projektach czy programach, o możliwościach i szansach rozwoju każdego człowieka, w tym zwłaszcza osób niepełnosprawnych. W spotkaniu uczestniczyła też Wicestarosta Lubelski Pani mgr Iwona Pulińska i niemalże wszyscy szefowie GOPS-ów i OPS-ów. Pani Grażyna Gwiazda, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Lublinie, zadeklarowała wolę zacieśnienia współpracy z jednostkami pomocy społecznej działającymi na terenie powiatu oraz z innymi instytucjami świadczącymi pomoc dla osób bezrobotnych, w tym zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych. Przybliżyła też formy wsparcia, programy i projekty jakimi dysponuje Urząd. Następnie p. Edyta Kamińska opowiedziała o założeniach programu specjalnego przygotowanego przez urząd pod nazwą „Młodzi z potencjałem". Program zakłada aktywizację poprzez szkolenia i wsparcie specjalistyczne (bony motywacyjne, sportowe, psychoterapeutę) osób młodych nieposiadających kwalifikacji zawodowych.
Kulminacyjnym punktem programu było podpisanie porozumienia o zacieśnieniu i wzajemnej współpracy pomiędzy dziewiętnastoma instytucjami. Porozumienie też jest zobowiązaniem do promocji programów i projektów realizowanych przez poszczególne instytucje. Partnerem wiodącym jest Powiatowy Urząd Pracy w Lublinie. Porozumienie ma stanowić stałą platformę współpracy Stron poprzez zapewnienie skoordynowanych działań i potwierdzać jak ważna jest współpraca w zakresie wsparcia osób wykluczonych.
Następnie o swoich działaniach i oferowanym wsparciu opowiedzieli: Pani Iwona Kędziora przedstawiciel Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, Pan Jacek Figarski- Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Pani Małgorzata Żywicka i Pani Irena Kijek przedstawiciele Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Pan Piotr Dziurda- Dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży działający przy Ochotniczym Hufcu Pracy. Prezentowały się też organizacje wspierające zwłaszcza osoby niepełnosprawne: Fundacja Fuga Mundi, Fundacja Heros i Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia". Spotkanie było okazją nie tylko do pozyskania bieżącej, merytorycznej wiedzy ale też stało się powodem do wzajemnych rozmów i zacieśnienia współpracy. Zobowiązaliśmy się do przygotowania kolejnych spotkań oraz zaproszenia innych instytucji działających w naszym powiecie i nie tylko.
Grażyna Gwiazda- Dyrektor
Powiatowego Urzędu Pracy w Lublinie
Powiatowego Urzędu Pracy w Lublinie